Jacek Kłębowski
Gabinet Premium

Posterydowe zaburzenia potencji

Stosowanie w nieuzasadnionych przypadkach leków z grupy środków anaboliczno-androgennych (doping) może prowadzić do rozwoju zaburzeń seksualnych, szczególnie impotencji.

Większość leków steroidowych podnosi drastycznie we krwi poziom męskiego hormonu testosteronu co prowadzić może do zablokowania mechanizmu podwzgórze-przysadka-gonady (jądra) i w konsekwencji do zmniejszenia wytwarzania tego hormonu przez jądra, co określa się zjawiskiem hipogonadyzmu wtórnego (jednym z objawów może być impotencja o podłożu hormonalnym). Jednocześnie, stosowaniu tego typu środków mogą towarzyszyć liczne uszkodzenia wątroby - narządu odpowiedzialnego za metabolizm testosteronu. W efekcie uszkodzeń komórek wątrobowych może wzrastać stosunek estrogenów do testosteronu, co sprzyja dodatkowemu pogłębianiu się zaburzeń seksualnych.

Leki sterydowe należą także do bardzo silnych inicjatorów zmian patologicznych w naczyniach krwionośnych. U przeważającej części młodych ludzi stosujących doping stwierdza się nadciśnienie oraz wyraźnie pogorszony obraz krwi: podwyższony poziom cukru, trójglicerydów i cholesterolu. Zmiany te z kolei przyczyniają się do utrwalania impotencji o charakterze naczyniowym. Leki sterydowe wykazują niezwykle szerokie spektrum działania na życie seksualne mężczyzn. Mogą być nie tylko bezpośrednim inicjatorem zaburzeń erekcji, ale także pośredniczyć w rozwoju i utrwalaniu impotencji na tle psychogennym - odmiany, której leczenie nadal jest bardzo trudne, żmudne i często przynosi rozczarowanie.

Wśród osób nadużywających sterydy bardzo często dochodzi także do zmniejszenia objętości lub zaniku jąder. W efekcie, w badanym nasieniu stwierdza się najczęściej całkowity brak plemników - azoospermię, lub wyraźne zmniejszenie ich liczby. Testosteron i jego pochodne mogą również w znaczący sposób przyczyniać się zmian zwyrodnieniowych w kanalikach nasiennych prowadząc do obniżenia zdolności plemnikotwórczych oraz niebezpiecznych zmian nowotworowych w jądrach, które prowadzą do bardzo poważnych zmian w procesie spermatogenezy.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Cukier nie osłodzi seksu

Zarówno nadmiar jak i niedobór węglowodanów (cukrów) w diecie oraz nieodpowiednia ich jakość mogą przyczyniać się do niekorzystnych zmian w masie i składzie ciała, a ...

czytaj więcej

Męźczyzna w andropauzie

Wrze 11, 2014 Dla mężczyzn , Zdrowie

Do niedawna określenie klimakterium czy przekwitanie zarezerwowane było wyłącznie dla kobiet. W trosce o zdrowie i samopoczucie pań wkraczających w tzw. okres okołomenopauzalny powstała niezliczona ...

czytaj więcej
POKAŻ
Patryk Lipowski - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ