Jacek Kłębowski
Gabinet Premium

Trening szybkościowy

Trening szybkościowy to rodzaj wysiłku mający na celu kształtowanie czasu reakcji, poprawę szybkości wykonywania ruchów oraz zwiększenie ich częstotliwości.

Treningi rozwijające szybkość charakteryzują się na ogół bardzo krótkim czasem trwania (do kilkunastu sekund) oraz bardzo dużą intensywnością. Do tej kategorii zaliczamy między innymi skoki w dal z rozbiegu, wieloskoki, przewroty, krótkie dystanse biegowe z różnych pozycji wyjściowych, itp. Ćwiczenia, podczas których rozwijana jest szybkość powinny być dobrze opanowane technicznie, aby uwaga koncentrowała się nie na sposobie prowadzenia ruchu, lecz na szybkości jego wykonania. Przed przystąpieniem do zasadniczego treningu powinna być przeprowadzona staranna rozgrzewka. Jednocześnie należy przestrzegać zasad (szczególnie we wstępnej fazie), aby ćwiczenia były wykonywane w tempie od wolnego do szybkiego, a ruchy od prostych do złożonych. Odpoczynki między poszczególnymi seriami powinny trwać na tyle długo, aby doprowadziły do całkowitej spłaty długu tlenowego (najczęściej ok. 4-5 min). W czasie przerw, należy stosować swobodne ruchy, np. marsz (odpoczynek aktywny). Trening zazwyczaj kończy się, kiedy szybkość wykonywania poszczególnych ćwiczeń zmniejsza się. Stanowi to maksymalnie ok. 5-6 serii.

W sporcie, rozwijanie szybkości ma szczególne znaczenie w takich dyscyplinach jak biegi krótkodystansowe, piłka nożna, niektóre sporty walki, itp. Podstawowym źródłem energii wykorzystywanym do generowania szybkości są zgromadzone w mięśniach zasoby fosfokreatyny. W przypadku treningu zdrowotnego u osób dorosłych, wykonywanie ćwiczeń szybkościowych powinno być poprzedzone konsultacja lekarską.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Pływanie

Wrze 11, 2014 Trening zdrowotny

Pływanie to niezwykle cenna dla zdrowia forma ruchu. Nawet niewielkiego stopnia aktywność w wodzie wywiera korzystny wpływ na organizm.

czytaj więcej

Ruch porzedłuża młodość

Wrze 11, 2014 Trening zdrowotny , Zdrowie

Literatura naukowa na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przedstawiła bardzo obszerny materiał poświęcony potreningowym zmianom w funkcjach i strukturach ludzkiego organizmu.

czytaj więcej
POKAŻ
Patryk Lipowski - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ