Czytelnia

Jazda na rowerze

Treningi rowerowe, ze względu na mniejszą intensywność stwarzają możliwość przedłużenia czasu wysiłku, dzięki czemu łączny koszt kaloryczny pracy mięśniowej może być wysoki

Ten rodzaj wysiłku wiąże się z mniejszym wydatkiem energetycznym niż np. bieg, co wynika z faktu odciążenia znacznej części ciężaru ciała. Jednak treningi rowerowe, ze względu na mniejszą intensywność stwarzają możliwość przedłużenia czasu wysiłku, dzięki czemu łączny koszt kaloryczny pracy mięśniowej może być wysoki. Jest to forma aktywności fizycznej doskonale nadająca się dla osób z nadwagą. Podczas jazdy na rowerze ciężar ciała spoczywa na siodełku, co znacznie pozwala odciążyć układ kostno-stawowy. Nie dochodzi także do nadwyrężenia ścięgien i wiązadeł jak ma to często miejsce podczas biegów. Ten rodzaj wysiłku niezwykle wydajnie wpływa na proces spalania tłuszcz. Przyspieszanie lub zwalnianie jazdy, czy też operowanie przerzutkami daje możliwość uzyskania odpowiedniego tętna i dopasowania go do obecnej wydolności organizmu.

Szczególnie przydatne mogą być popularne rowery górskie, które stwarzają możliwość poruszania się praktycznie w każdych warunkach. Dla osób z nadwagą szczególnie polecane są trasy po płaskim terenie, bowiem jazda po gęstych pagórkach powoduje zbyt duże wahania pulsu, przez co wysiłek traci swój aerobowy charakter i przyspiesza zmęczenie. Częściowe wyeliminowanie ciężaru własnego ciała powoduje, że treningi rowerowe są także wskazane dla osób z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Przy wyższym ustawieniu kierownicy zmniejsza się nacisk na poszczególne kręgi, dzięki czemu poprawia się komfort jazdy i zmniejszają objawy bólowe. Ten rodzaj wysiłku nadaje się także doskonale dla osób borykających się ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach kolanowych i biodrowych. Należy pamiętać, iż przy tego typu dolegliwościach należy wybierać trasy i ścieżki o równej nawierzchni, gdyż wyboisty teren może wywoływać wstrząsy ciała i działać szkodliwie przy chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa lub kończyn.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Pływanie

Wrze 11, 2014 Trening zdrowotny

Pływanie to niezwykle cenna dla zdrowia forma ruchu. Nawet niewielkiego stopnia aktywność w wodzie wywiera korzystny wpływ na organizm.

czytaj więcej

Trening w starszym wieku

Wrze 11, 2014 Trening zdrowotny

Starzenie się to niesłychanie skomplikowany proces biologiczny ingerujący w różny sposób w struktury i czynności organizmu. Wraz z wiekiem pojawiają się zmiany w postawie i ...

czytaj więcej
POKAŻ