Jacek Kłębowski
Gabinet Premium

Testosteron w diecie

Testosteron jako najważniejszy hormon męski wpływa na zwiększone libido poprzez uwrażliwienie ośrodków seksualnych w układzie nerwowym, warunkuje odpowiednią pobudliwość stref erogennych oraz wpływa na ogólną aktywność seksualną. Jak wykazują badania, im wyższe stężenie testosteronu we krwi, tym większa ilość udanych kontaktów seksualnych. Warto więc zwrócić uwagę na czynniki sprzyjające zwiększonej produkcji i uwalnianiu tego hormonu.

    Rola cynku

      Nie bez powodu wysokie stężenie cynku występuje w męskich narządach płciowych, gruczole krokowym i płynie nasiennym. W istocie, sperma zawiera największą ilość cynku spośród wszystkich płynów i tkanek ustrojowych. Obecność cynku jest niezbędna do prawidłowej produkcji testosteronu oraz rozwoju i czynności kanalików nasiennych. Jak wynika z badań, nawet umiarkowany niedobór cynku może być przyczyną zaburzeń seksualnych i zmniejszonego popędu płciowego. Najbogatszym źródłem cynku w pożywieniu są ciemne pieczywo, kasze, ryby, mięso i nasiona roślin strączkowych. W ziarnach zbóż cynk, zgromadzony jest w zewnętrznej warstwie, dlatego produkty z oczyszczonej mąki nie zawierają go praktycznie w ogóle. Nie znajdziemy go także w daniach fast food i napojach. Jego niedobory w organizmie może dodatkowo nasilać alkohol i palenie tytoniu. Zawarty w dymie tytoniowym kadm zakłóca przemianę cynku w ustroju i może odkładać się w jądrach prowadząc do niepłodności i zaburzeń erekcji. Papierosy więc tylko na pozór pozwalają poczuć się męsko. Na dłuższą metę mogą spowodować seksualne inwalidztwo.Suplementacja dodatkowymi preparatami cynku może istotnie wpłynąć na zwiększenie ilości plemników, przywrócić zainteresowanie seksem a także zwiększyć aktywność wydzielania testosteronu.

        Rola selenu

          W procesie pobudliwości seksualnej ważną rolę odgrywa selen. Jest on w znacznych ilościach gromadzony w męskich gruczołach płciowych (prawie połowa ogólnej zawartości w organizmie) gdzie warunkuje prawidłowość oraz intensywność ich funkcjonowania. Selen jest niezbędny do właściwego metabolizmu testosteronu i prawidłowej budowy jąder. Selen wchodzi w skład otoczki plemnikowych mitochondriów i tym samym może wpływać na żywotność i funkcjonowanie plemników. Niedobór selenu w połączeniu ze skażeniem środowiska i niezdrowym trybem życia, może powodować niepłodność nawet u bardzo młodych mężczyzn. Ponieważ do znacznych strat selenu dochodzi wraz z wytryskiem nasienia, częste kontakty seksualne mogą sprzyjać niedoborom tego pierwiastka. Bogatym źródłem selenu w diecie są produkty zbożowe, ryby, wątroba, orzechy włoskie, Czynnikami ułatwiającymi wchłanianie selenu z żywności są białko, witamina E oraz A , dlatego stosując suplementację selenem warto spożywać jednocześnie inne składniki o działaniu antyoksydacyjnym. Badania sugerują także, że wspólne łączenie selenu z innymi składnikami o działaniu antyoksydacyjnym obniża zapadalność na raka prostaty.

            Saponiny steroidowe

              Cenną rolę w zakresie regulacji gospodarki hormonalnej u mężczyzn mogą pełnić naturalne i bezpieczne dla zdrowia substancje aktywizujące wydzielanie testosteronu. Zwiększenie sekrecji testosteronu a także intensyfikację działania tego hormonu zapewniają preparaty zawierające ekstrakty z buzdyganka ziemnego (Tribulus Terrestris). Zawarte w nich saponiny steroidowe hamują aktywność kluczowych enzymów odpowiedzialnych za niepożądane przemiany testosteronu (ich zamianę na estrogeny oraz dihydrotestosteron). Przyjmowanie dodatkowych ekstraktów z buzdyganka sprzyja pobudzaniu wydzielania testosteronu i zwiększaniu potencji seksualnej. Jak wiadomo, u mężczyzn wkraczających w wiek średni (powyżej 40 roku życia) poziom testosteronu obniża się. W efekcie dochodzi do obniżenia syntezy białek mięśniowych, spowolnionej odnowy glikogenu i fosfokreatyny a także nasilonego działania hormonów o działaniu katabolicznym ( głównie kortyzolu). W efekcie spadku aktywności hormonalnej, u mężczyzn obserwuje się spadek siły i masy mięśniowej, osłabianie kondycji oraz wzrost ilości tkanki tłuszczowej. Spadek syntezy testosteronu i wzrost aktywności kortyzolu może także prowadzić do zaburzeń na osi przysadka-gonady i w konsekwencji zmniejszenia lub utraty libido, impotencji i zaburzeń w produkcji spermy. Suplementacja preparatami zawierającymi saponiny steroidowe zwiększa stosunek: testosteron/kortyzol przyczyniając się tym samym do przyrostu masy mięśniowej, przyhamowania lipogenezy w obrębie tkanki tłuszczowej, powstrzymania rosnącej niedyspozycji seksualnej oraz wszystkich innych niekorzystnych objawów związanych z naturalnym spadkiem stężenia testosteronu we krwi.
              Saponiny steroidowe, a także indole i polifenole zawarte w różnych preparatach pełnią także ważną rolę w profilaktyce schorzeń prostaty, gdyż hamują aktywność enzymu (5-alfa-reduktazy) uczestniczącego w przemianie testosteronu w dehydrotestosteron (DHT). W warunkach zwiększonej syntezy DHT nasila się podział komórek gruczołu krokowego, co w efekcie może prowadzić do przerostu tego narządu, oraz powstania ognisk nowotworowych. Związki aktywne stosowanych preparatów hamują także czynność enzymu - aromatazy - odpowiedzialnego za przemiany testosteronu do estrogenów. Zwiększona aktywność estrogenów (obserwowana często u mężczyzn w wieku średnim) sprzyja wzrostowi receptorów dla DHT, w efekcie czego aktywność tego hormonu w obrębie gruczołu krokowego może wyraźnie wzrosnąć.


              autor: dr Dariusz Szukała

              źródło: fitdietetyk.pl

              Przeczytaj inne porady z tej kategorii

              Antyoksydanty chronią męskość

              Stres wolnorodnikowy w istotny sposób może przyczyniać się do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu narządów płciowych. W wyniku aktywnego działania cząstek rodnikowych dochodzi do uszkodzeń w ...

              czytaj więcej

              Dieta i seks - Warto zdrowo się odżywiać

              Wpływ diety na potencję i aktywność seksualną u mężczyzn analizowany jest już od wieków. Nieodpowiedni skład pożywienia, nadmiar kalorii w diecie, zwiększone spożycie substancji szkodliwych ...

              czytaj więcej
              POKAŻ
              Patryk Lipowski - ZnanyLekarz.pl
              POKAŻ