Jacek Kłębowski
Gabinet Premium

Koenzym Q10

Zaliczany jest do substancji fizjologicznie aktywnych określanych mianem czynników witaminopodobnych.

Koenzym Q10 gromadzi się przede wszystkim w miejscach, gdzie zachodzą bardzo intensywne procesy metaboliczne (serce, mięśnie szkieletowe, nerki, jądra, krwinki czerwone). Składnik ten posiada wyjątkową zdolność penetrowania środowiska komórki. Uczestniczy w dwóch zasadniczych procesach: wspomaga metabolizm energetyczny oraz układ antyoksydacyjny. Pomiędzy tymi dwoma procesami zauważa się efekt konkurencyjności o CoQ10. Intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie o charakterze tlenowym prowadzi do wzmożonego zużycia CoQ10 w przemianach energetycznych, co w efekcie zmniejsza dostępność tego związku w procesie redukcji rodników tlenowych. W celu wzmocnienia systemu antyoksydacyjnego, sportowcom dyscyplin wytrzymałościowych zaleca się dodatkową suplementację CoQ10 skojarzoną z witaminą E. Te dwie substancje szczególnie aktywnie zapobiegają zmianom oksydacyjnym w błonach komórkowych. W tym celu zaleca się 45mg czystego CoQ10 z 50mg witaminy E/dobę, przynajmniej przez okres 3 tygodni (przed i po wysiłku).

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Kwas alfa-liponowy

Jest związkiem naturalnie występującym w organizmie roślin, zwierząt i ludzi. Wraz z witaminą C i E, odgrywa ważną rolę w procesie neutralizacji wolnych rodników.

czytaj więcej

Znaczenie systemów antyoksydacji

Podczas tlenowych przemian metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka powstają reaktywne cząstki chemiczne zwane wolnymi rodnikami.

czytaj więcej
POKAŻ
Patryk Lipowski - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ