Wojciech Drobiński

Kwas alfa-liponowy

Jest związkiem naturalnie występującym w organizmie roślin, zwierząt i ludzi. Wraz z witaminą C i E, odgrywa ważną rolę w procesie neutralizacji wolnych rodników.

Pod względem właściwości antyoksydacyjnych, zaliczany jest do tzw. antyutleniaczy uniwersalnych, gdyż posiada zdolność unieszkodliwiania niebezpiecznych cząstek chemicznych zarówno w środowisku wodnym, jak i tłuszczowym. Chroni, więc skutecznie zarówno wnętrze komórek jak też ich błony lipidowe. ALA bierze udział w unieszkodliwianiu najbardziej niebezpiecznych rodników zawierających tlen i azot. Co ciekawe, ALA nie tylko bierze bezpośredni udział w procesie neutralizacji wolnorodnikowych cząstek, ale także odgrywa znaczącą rolę w odnawianiu zasobów innych przeciwutleniaczy (witaminy C, glutationu, CoQ10, witaminy E), zwiększając tym samym skuteczność bariery antyoksydacyjnej. W procesie wspomagania suplementacyjnego u sportowców, suplement korzystnie przyjmować w formie izomeru R-ALA, przed i po wysiłku. Zalecana dzienna dawka wynosi: 300-600mg.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Jakie preparaty warto stosować?

Najlepsze efekty przynosi stosowanie zestawów antyutleniaczy. Na przykład stosowanie samej witaminy E, może zwiększyć potencjał antyoksydacyjny o 50%, natomiast stosowanie jej w połączeniu z witaminę ...

czytaj więcej

Znaczenie systemów antyoksydacji

Podczas tlenowych przemian metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka powstają reaktywne cząstki chemiczne zwane wolnymi rodnikami.

czytaj więcej
POKAŻ