Jacek Kłębowski
Gabinet Premium

Arginina jak wiagra

Prawidłowa erekcja uwarunkowana jest dopływem krwi do prącia i zatrzymaniem jej przez powiększone ciała jamiste. W tym skomplikowanym procesie biochemicznym zasadniczą rolę odgrywa tlenek azotu (NO) - substancja o silnym, wielostronnym działaniu, odpowiedzialna między innymi za regulację ciśnienia krwi i przekazywanie określonych bodźców nerwowych.

W momencie pobudzenia seksualnego, mózg wysyła sygnały do nerwów sterujących działaniem mięśni gładkich prącia. Komórki nerwowe, po otrzymaniu sygnału z mózgu, zaczynają wytwarzać tlenek azotu, który aktywuje specjalny enzym cyklazę guaninową. Enzym ten następnie nasila wytwarzanie substancji cGMP odpowiadającej za rozszerzanie naczyń krwionośnych, a co za tym zwiększa napływ krwi do ciał jamistych prącia, wzmagając jego wzwód. Między innymi działanie wspomnianego enzymu, silnie wspomaga WIAGRA, stad jej ogromny sukces w leczeniu zaburzeń erekcji.

Utrzymanie odpowiednio silnego i trwałego wzwodu członka uwarunkowane jest więc stałym wytwarzaniem cGMP, co z kolei uzależnione jest od dostarczenia tlenku azotu (NO). U wielu mężczyzn, na skutek reakcji stresowych, przemęczenia, dysfunkcji hormonalnych lub zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego, wytwarzanie tlenku azotu (NO) jest zbyt słabe lub krótkotrwałe co prowadzi do niepełnych lub krótkotrwałych wzwodów. Z tego tytułu ważnym elementem profilaktycznym oraz usprawniającym osiągniecie pełnego wzwodu może okazać się przyjmowanie środków wspomagających wytwarzanie tlenku azotu w organizmie. Niezwykle skutecznym związkiem aktywujacym tą reakcję jest arginina, która pośredniczy w wytwarzaniu ważnego dla utrzymania sprawności seksualnej NO. Tlenek azotu, obok bezpośredniego usprawniania zdolności erekcyjnej, bardzo korzystnie zapobiega także tworzeniu zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych doprowadzających krew do członka, dzięki czemu przeciwdziała pojawianiu się impotencji na tle naczyniowym. Dodatkowe przyjmowanie prekursorów tlenku azotu usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz blokuje produkcje cząsteczek miażdżycorodnych i ich odkładanie w układzie krwionośnym.

Arginina jest ponadto niezbędna do produkcji płynu nasiennego. Jej niedobór może powodować niepłodność, szczególnie u mężczyzn po trzydziestym roku życia, gdyż wewnątrzustrojowa synteza tego aminokwasu jest znacznie ograniczona.


 

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Dlaczego seks jest ważny?

Seksualność to nieodłączna część ludzkiego życia która niejednokrotnie rządzi naszym zachowaniem, myśleniem i postępowaniem. Wydaje się być jedną z najsilniejszych sfer wpływu na udane życie ...

czytaj więcej

Cukier nie osłodzi seksu

Zarówno nadmiar jak i niedobór węglowodanów (cukrów) w diecie oraz nieodpowiednia ich jakość mogą przyczyniać się do niekorzystnych zmian w masie i składzie ciała, a ...

czytaj więcej
POKAŻ
Patryk Lipowski - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ